Podcast: Play in new window | Download | Embed
Zaskubskrybuj Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify | Email | RSS
Czy są tokeny NFT i dlaczego powinniście poznać bliżej tę technologię? Kim jest Beeple, artysta cyfrowy, który właśnie trafił na trzecie miejsce najdroższych żyjących artystów? I jak odróżnić prawdziwego Toma Cruise’a od deepfake’a, który podbija właśnie Tiktoka?
Jeśli w ostatnim czasie nie śledziliście światowego rynku sztuki to mogliście przegapić rewolucję, która się tam dokonuje. Cyfrowe dzieło „Everydays: The First 5000 Days” amerykańskiego artysty Mike’a Winkelmanna, znanego pod pseudonimem Beeple, zostało sprzedane przez dom aukcyjny Christie’s za blisko 70 milionów dolarów. Mówiąc wprost: sprzedano JPEG-a za cenę van Gogha.
Tokeny NFT: do czego służą?
Kluczowym pojęciem jest tu NFT, „niezamienny token” (ang. Non-fungible Token), rodzaj certyfikatu potwierdzającego oryginalność pliku. Skąd wzięły się tokeny NFT i do czego służą? W ostatnim czasie ich wykorzystywanie przy sprzedaży cyfrowych dzieł czy plików stało się niezwykle popularne. Swój pierwszy tweet, zaopatrzony w token NFT, sprzedał Jack Dorsey, twórca Twittera. Znany z memów Nyan Cat, gif z lecącym kotkiem, został sprzedany za blisko 600 tysięcy dolarów. O co chodzi?
W tym odcinku Premedytacji dyskutujemy o tokenach, o NFT i o tym, w co popularność tej technologii mówi o rewolucji w świecie cyfrowej rozrywki. W jaki sposób z fenomenem tokenów wiąże się koncert Travisa Scotta w grze Fortnite w 2020 roku – i dlaczego nagle w świecie, w którym używanie ważniejsze jest od posiadania, tak istotna stała się własność dzieł cyfrowych?
Tom Cruise jako deep fake na Tiktoku: świat mediów syntetycznych
Drugi z tematów jest jeszcze bardziej niezwykły. Od kilku dni głośno jest o filmikach wrzucanych na Tiktoka, w których pojawia się Tom Cruise. Problem w tym, że w filmikach pojawia się nie słynny aktor, ale jego cyfrowa „podróbka” – czyli deepfake. Najważniejsze jednak w tym wypadku jest to, że owe deepfake’i są niezwykłej jakości. Są tak dobre, że można mieć wątpliwości – czy to naprawdę efekt pracy komputera czy też na Tiktoku naprawdę wygłupia się Tom Cruise?
To, co jeszcze parę lat temu wydawało się technologią przyszłości, dzisiaj, dzięki deepfake’om Toma Cruise’a stało się rzeczywistością. Wkroczyliśmy w erę mediów syntetycznych. Co to oznacza? Jak szybko zmienia się ta technologia i w jaki sposób zrewolucjonizuje ona media, rozrywkę, ale też politykę?