Podcast: Play in new window | Download | Embed
Zaskubskrybuj Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify | Email | RSS
Wikipedia zapowiada tworzenie rozwiązań, które sprawią, że duże podmioty korzystające z zasobów wiki będą płacić za dostęp do tych informacji. Neflix z kolei zapowiada publikację danych dotyczących tego, jaki jest jego „ślad węglowy”.
WIkipedia to internet w internecie – gigantyczny zasób wiedzy bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie sieci. Wiki wyskakuje w top3 niemal każdego zapytania wpisywanego wyszukiwarki, a Google obficie wykorzystuje treści z Wikipedii w swoich SERP-ach – zazwyczaj prawy panel zarezerwowany jest właśnie na „snippet” pobrany z Wiki.
Wikipedia chce opłat za dostęp do swoich treści
Taka propozycja pojawiła się w oficjalnym komunikacie Wikipedii. Kto ma płacić? Spokojnie, nie chodzi o to, by płacili użytkownicy Wikipedii. To raczej propozycja do wielkich podmiotów komercyjnych, które korzystają z treści tworzonych przez Wikipedystów, by podjęli rozmowy o uporządkowaniu zasad współpracy. Jakie możliwości są „na stole”? Jakie plany ma Wikipedia? Jaki związek ma propozycja Wikipedii z niedawnym sporem Google i Facebooka władzami Australii o płacenie australijskim wydawcom za dostęp do treści?
Jaki ślad węglowy wytwarza bitcoin?
Pytanie wcale nie jest retoryczne – zostało to dokładnie policzone. Kryptowanuty pociągają za sobą gigantyczne zużycie prądu. Nie chodzi jednak jedynie o rosnący błyskawicznie sektor „krypto” i – szerzej – rozwiązań opartych na blockchainie, choćby tokeny NFT, którym poświęciliśmy jeden z odcinków. Cały segment usług cyfrowych, z których w pandemii korzystamy coraz częściej, oznacza konkretny pobór mocy, a co za tym idzie – ślad węglowy, który można próbować zmierzyć. Tego zadania podjął się między innymi Netflix. Gigant rynku streamingu postanowił zbadać jaki wpływ na środowisko ma strumieniowanie treści w tym serwisie. To dobra okazja do tego, by porozmawiać o ekologicznym koszcie transformacji cyfrowej – czyli o czymś, o czym staramy się nie pamiętać.